• Osłonki na doniczki

Osłonki na doniczki - dlaczego warto je stosować?

Nie ulega wątpliwości, że osłonki na doniczki dodają wnętrzom unikalnego charakteru. Warto zdecydować się na tego rodzaju dodatki, gdyż to one odpowiadają za stylowy sznyt, często są „kropką nad i” w aranżacji pomieszczenia, balkonu czy ogrodu. Rośliny doniczkowe od wielu sezonów pozostają na topie - nie inaczej będzie  i w tym roku. Warto zadbać o ich kondycję oraz modną osłonę, wykorzystując różnorodne osłonki - betonowe, metalowe, ceramiczne i wiele więcej! Liczą się przede wszystkim precyzyjnie dopracowane detale, które odpowiadają za ostateczny wygląd wnętrz.

Osłonka na doniczki

Osłonki na doniczki – czym się różnią do doniczek?

Osłonki na doniczki to swego rodzaju pojemniki, do których wkładamy bezpośrednio donicę z rośliną. Mają przede wszystkim funkcję dekoracyjną. W przeciwieństwie do doniczek, osłonki nie mają otworów do odprowadzania nadmiaru wody, dlatego nie musimy umieszczać ich już na podstawce. Dzięki osłonkom możemy dowolnie kształtować aranżację wnętrza bez potrzeby przesadzania rośliny.

Osłonki na docnizki

Rodzaje osłonek na doniczki

  • osłonki metalowe - wykonane ze stali nierdzewnej, są wytrzymałe i trwałe, dlatego sprawdzą się zarówno w domach, jak i na tarasach czy balkonach. Najbardziej uniwersalne są ażurowe, minimalistyczne osłonki w kolorze bieli czy srebra.

 

  • osłonki ceramiczne - są trwałe, pasują zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Wyróżniają się ponadprzeciętną dekoracyjnością. Razem z roślinami tworzą spójną, estetyczną całość. Plusem jest także bardzo szeroka gama kolorystyczna, mnogość kształtów i wzorów.

 

  • osłonki betonowe - solidne, odporne, idealne do niewielkich roślin, np. sukulentów. Surowy charakter sprawia, że świetnie sprawdzą się w minimalistycznych wnętrzach w industrialnym stylu.

 

  • osłonki z plecione - wykonane z naturalnego surowca, czyli wikliny czy trawy morskiej. Plecione osłonki będą przepiękną ozdobą każdego wnętrza. Mają naturalne kolory - ciemnego lub jasnego brązu.

 

  • osłonki plastikowe - wykonane z tworzyw sztucznych. Są najtańsze, dlatego często wybierają je osoby, które niskim kosztem chcą odświeżyć wnętrze. Minusem jest fakt, że nie są tak wytrzymałe czy stabilne, jak osłonki ceramiczne czy metalowe. Zaletą jest natomiast niska waga.

 

  • osłonki szklane - pasują do wielu wnętrz, przepięknie odbijają światło. Są stosunkowo niedrogie i trwałe. Na topie pozostają osłonki ze szkła typu crackle, czyli z ciekawym efektem spękania. Szczególnie dobrze prezentują się w duecie ze storczykami.

Osłona na doniczkę

Jakie osłonki na doniczki wybrać?

Oczywiście najważniejszy jest wygląd osłonek, ale także ich funkcjonalność czy trwałość materiałów użytych do ich wykonania. Jeśli zależy Ci na trwałości, wybierz metal, beton, szkło lub ceramikę. Osłonki wykonane z tych materiałów cechują się solidnością i przeważnie dużą odpornością na czynniki atmosferyczne. W  przypadku, gdy często zmieniasz wystrój mieszkania czy domu, można postawić na osłonki plastikowe, jednak trzeba się liczyć z faktem, że nie posłużą nam przez długi czas.