• Osłonki na doniczki

Osłonki na doniczki w aranżacji twojego wnętrza

Nie ulega wątpliwości, że osłonki na doniczki dodają wnętrzom unikalnego charakteru. Warto zdecydować się na tego rodzaju dodatki, gdyż to one odpowiadają za stylowy sznyt, często są „kropką nad i” w aranżacji pomieszczenia, balkonu czy ogrodu. Rośliny doniczkowe od wielu sezonów pozostają na topie - nie inaczej będzie i w tym roku. Warto zadbać o ich kondycję oraz modną osłonę, wykorzystując różnorodne osłonki - betonowe, metalowe, ceramiczne i wiele więcej! Liczą się przede wszystkim precyzyjnie dopracowane detale, które odpowiadają za ostateczny wygląd wnętrz.

osłonki na doniczki aluro

Osłonki na doniczki – czym się różnią do doniczek?

Osłonki na doniczki to swego rodzaju pojemniki, do których wkładamy bezpośrednio donicę z rośliną. Mają przede wszystkim funkcję dekoracyjną. W przeciwieństwie do doniczek, osłonki nie mają otworów do odprowadzania nadmiaru wody, dlatego nie musimy umieszczać ich już na podstawce. Dzięki osłonkom możemy dowolnie kształtować aranżację wnętrza bez potrzeby przesadzania rośliny. W zależności od naszego nastroju czy pory roku możemy używać różnych zestawów osłonek, które doskonale wpiszą się w aktualną aranżację.

Osłonki na docnizki

Rodzaje osłonek na doniczki

Ze względu na materiał wykonania osłonki możemy podzielić na kategorie:

  • osłonki metalowe - wykonane ze stali nierdzewnej, są wytrzymałe i trwałe, dlatego sprawdzą się zarówno w domach, jak i na tarasach czy balkonach. Najbardziej uniwersalne są ażurowe, minimalistyczne osłonki w kolorze bieli czy srebra.

 

  • osłonki ceramiczne - są trwałe, pasują zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Wyróżniają się ponadprzeciętną dekoracyjnością. Razem z roślinami tworzą spójną, estetyczną całość. Plusem jest także bardzo szeroka gama kolorystyczna, mnogość kształtów i wzorów. Osłonki na doniczki ceramiczne są prawdopodobnie najliczniejszą grupą.

 

  • osłonki betonowe - solidne, odporne, idealne do niewielkich roślin, np. sukulentów. Surowy charakter sprawia, że świetnie sprawdzą się w minimalistycznych wnętrzach w industrialnym stylu.

 

  • osłonki z plecione - wykonane z naturalnego surowca, czyli wikliny czy trawy morskiej. Plecione osłonki będą przepiękną ozdobą każdego wnętrza. Mają naturalne kolory - ciemnego lub jasnego brązu.

 

  • osłonki plastikowe - wykonane z tworzyw sztucznych. Są najtańsze, dlatego często wybierają je osoby, które niskim kosztem chcą odświeżyć wnętrze. Minusem jest fakt, że nie są tak wytrzymałe czy stabilne, jak osłonki ceramiczne czy metalowe. Zaletą jest natomiast niska waga.

 

  • osłonki szklane - pasują do wielu wnętrz, przepięknie odbijają światło. Są stosunkowo niedrogie i trwałe. Na topie pozostają osłonki ze szkła typu crackle, czyli z ciekawym efektem spękania. Szczególnie dobrze prezentują się w duecie ze storczykami.

Osłona na doniczkę

Jakie osłonki na doniczki wybrać?

Oczywiście najważniejszy jest wygląd osłonek, ale także ich funkcjonalność czy trwałość materiałów użytych do ich wykonania. Jeśli zależy Ci na trwałości, wybierz metal, beton, szkło lub ceramikę. Osłonki wykonane z tych materiałów cechują się solidnością i przeważnie dużą odpornością na czynniki atmosferyczne czy promieniowanie słoneczne. W przypadku, gdy często zmieniasz wystrój mieszkania czy domu, można postawić na osłonki z tworzywa, jednak trzeba się liczyć z faktem, że nie posłużą nam przez długi czas. Odpowiednio dobrane, stylowe osłonki na doniczki to prosty sposób na odnianę wnętrza.

Osłonki na doniczki, a rośliny doniczkowe

Część z nas obawia się o warunki uprawy roślin doniczkowych w osłonkach pozbawionych otworu w dnie. Część roślin, jak na przykład storczyki, które lubią przelanie od czasu do czasu, świetnie poradzi sobie nawet będąc posadzonymi bezpośrednio w osłonce. Dla innych roślin musimy przewidzieć lekko mniejszą doniczkę z tworzywa, którą będziemy mogli swobodnie przekładać do pasujących osłonek, nie ingerując w same kwiaty. Doniczka z posadzoną rośliną może też wędrować w zależności od pory roku. Roślina, która w lecie dobrze rośnie na tarasie czy balkonie, jesienią i zimą będzie zdobić kwietnik ustawiony w domu czy mieszkaniu.