• Prowansalski

Styl Prowansalski

Słońce, lawendowe pola, zielone winnice, a w miasteczkach wąskie, brukowane uliczki oraz wyśmienite restauracje. Taki właśnie jest południowy region Francji czyli Prowansja. Także jej wnętrza z łatwością zdobywają serca odwiedzających i od lat stanowią nieprzerwaną inspirację dla projektantów i architektów wnętrz. Styl prowansalski to przede wszystkim świetliste, eleganckie wnętrza z nutką rustykalnej tęsknoty. Moda na ten styl wydaje się nigdy nie kończyć, dlatego poniżej przybliżamy ten wyjątkowy styl krok po kroku.

styl-prowansalski
Malownicza Prowansja to stolica stylu

Cechy charakterystyczne stylu prowansalskiego

Kolory w stylu prowansalskim

Mimo powszechnego kojarzenia stylu prowansalskiego z bielą, jest on dość barwnym stylem. Wszystkie kolory występujące w tym stylu mają związek z naturą i z lokalnym krajobrazem. Dla aranżacji w stylu prowansalskim tło stanowią nierówne, porowate ściany w kolorze białym, ale także w odcieniach żółci i beżu, ciepłych szarości, błękitów, oliwkowej zieleni i lawendy.

kuchnia-w-stylu-prowanslaskim.jpg

Kuchnia w stylu prowansalskim

Pozostałe kolory wprowadzone są przez elementy wykończenia: podłogi i ściany w kuchni często wykłada się rudawą terakotą (od ochry po oranż), a ściany salonu naturalnym kamieniem. Na podłogach pojawiają się ciepłe brązy drewna orzechowego, które obecne jest także w wielu dodatkach. Wszystko to tworzy przyjemny dla oka kolaż.

Meble w stylu prowansalskim

Meble w stylu prowansalskim zazwyczaj wykonane są z drewna, które częściowo pomalowano na biało lub jasny, pastelowy kolor. Często w połączeniu z niemalowanym  litym drewnem. To styl łaskawy dla starszych mebli, które z czasem nabierają szlachetnego charakteru – wszelkiego rodzaju przecierki, ubicia czy inne oznaki zużycia nie są powodem do zmiany mebla. Z czasem meble nabierają duszy, stają się unikalne, jedyne w swoim rodzaju. W stylu prowansalskim może być praktycznie wszystko – ława, komoda, regał, biblioteczka, lustro, stół i krzesła. Często wystarczy kilka mebli i dodatków.

meble do jadalni w stylu prowansalskim

Meble do jadalni i salonu w stylu prowansalskim

Styl prowansalski zaprasza także do wnętrza ogrodowe meble metalowe. Z pełną swobodą można a nawet należy łączyć meble drewniane z elementami z giętego metalu, takimi jak np. krzesła czy szafeczki. Takie akcenty dodają jeszcze lekkości, ponieważ prowansalskie meble ogrodowe są mocno ażurowe, zwiewne.


Ogród i balkon w stylu prowansalskim

Ogród w stylu prowansalskim pachnie lawendą i ziołami. Metalowe i ceramiczne doniczki stoją obok siebie kontrastując barwami i fakturami. Doniczki metalowe można jesienią z powodzeniem wstawić do domu czy mieszkania – kwiaty będą cieszyły oko przez cały rok.

metalowe doniczki w stylu prowansalskim

Metalowe doniczki to kwintesencja stylu prowansalskiego

Świetnie sprawdzą się meble z giętego metalu – nie tylko pięknie wyglądają, ale również nie straszne im są nieprzyjazne warunki klimatyczne. Wydają się być delikatne za sprawą lekkiej konstrukcji, są jednak odporne i wytrzymałe.

metalowe meble ogrodowe fiesta

Zestaw ogrodowy Fiesta

Czy warto urządzać mieszkanie w stylu prowansalskim?

Mimo, że powszechnie styl prowansalski kojarzy się z domami i dużymi, otwartymi powierzchniami sprawdza się on także świetnie w małych mieszkaniach. Warto jednak pamiętać, że pomieszczenia powinny być możliwie dobrze oświetlone. Dodatkowo, jasne kolory rozjaśniają pomieszczenia a ich współgrające połączenia ułatwią spójne urządzenie studio czy też salonu z kuchnią.

salon z kuchnia w stylu prowansalskim
Salon z kuchnią w stylu prowansalskim

Więcej wyjątkowych mebli i dodatków w stylu prowansalskim znajdą państwo w naszym sklepie HomeHood.eu.