• Art deco

Styl art deco - czym się charakteryzuje?

Styl art deco jest obecnie jednym z najpopularniejszych. Jego ogromnym atutem jest to, że perfekcyjnie łączy w sobie tradycję z nowoczesnością. Art deco bywa nazywany stylem lat 30., choć tak naprawdę zaczął się kształtować jeszcze przed wybuchem I wojny światowej. Swój rozkwit przeżywał w latach 20., lecz dziesięć lat później zaczął być wypierany przez funkcjonalistyczne formy z kręgu Bauhausu. Zanim jednak odszedł w niepamięć, zdążył podbić dosłownie cały świat. Styl art deco królował w Nowym Jorku, Moskwie, Tokio, Szanghaju i w wielu innych miejscach. Współcześnie powrócił do łask, dlatego warto zastanowić się nad zaaranżowaniem domowych przestrzeni właśnie w tym stylu.

Lustro i żyrandol art decoLustro Duko oraz żyrandol Hermes  

Skąd wziął się styl art deco?

Art deco to styl, który narodził się jako odpowiedź na przesyt formami secesji. Twórcy estetyki art deco świadomie chcieli wykreować nowy styl, który będzie jeszcze bardziej powszechny niż secesja. Postawiono na zgeometryzowane, syntetyczne formy. To zupełne przeciwieństwo braku dyscypliny przestrzennej czy niezbyt gustownej ornamentacji, którą cechowała się secesja. Co ciekawe, paradoksalnie styl art deco poniekąd narodził się z secesji, jednak nie tej francuskiej, lecz z austriackiej i szkockiej, która stosowała linię prostą, bryły i figury geometryczne.

Innym źródłem art deco były powracające tendencje klasycyzujące. To właśnie stąd eleganckie meble oraz dekoracje w stylu art deco. Jako inspiracje wymienia się także poszukiwanie nowej estetyki, która odpowiadałaby epoce powojennego postępu społecznego czy gospodarczego. Udało się to, a sam styl art deco do dziś jest określany jako klasyczna nowoczesność.

Nazwa art deco to skrót od francuskiego słowa arts décoratifs. Pochodzi od tytułu Międzynarodowej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa, czyli L'Exposition internationale des Arts décoratifs et industriels modernes, która odbyła się w Paryżu w roku 1925. Wystawa bez wątpienia potwierdziła sukces nowego stylu.

meble class dutchbine art decoSeria Class marki Dutchbone ubiera modną jodełkę w prostą, metalową ramę. W twarzystwie fotela Dolly prezentuje się doskonale.

 

Charakterystyczne cechy art deco

Styl art deco to dwa kierunki. Pierwszy z nich to ogólnodostępne, masowo produkowane rzeczy, które będą wyróżniały się wysmakowaną formą. Drugi to kosztowne dzieła rzemieślników i artystów. Najważniejsza jest funkcja przedmiotu, z kolei jego uroda stanowi jego dopełnienie. Jedną z nadrzędnych cech stylistyki art deco jest geometria. Wybieramy prostokątne, okrągłe przedmioty, graniaste formy o ostrych kantach, a także wszelkie obłe kształty. Idealnie sprawdzą się stoliki z okrągłymi blatami, biurka w kształcie łuku, fotele na planie koła.

Geometryczne wzory pokrywają również podłogi, ściany bądź obicia tapicerowanych mebli. Możemy zdecydować się na różnorodne ornamenty, które będą się układać w ciekawy, powtarzalny deseń. Czasami we wnętrzach w stylu art deco można także spotkać motywy roślinne, jednak nie jest to wyznacznik tej stylistyki. Ważne, by zapamiętać, że pomieszczenia w stylu art deco posiadają jeden wzór, który powtarza się na detalach, np. poduszkach, ramie lustra. Dzięki temu cała aranżacja jest spójna, a jednocześnie unikamy ryzyka stworzenia zbyt krzykliwego, przytłaczającego wnętrza.

Oczywiście możemy pokusić się o zastosowanie różnorodnych wzorów, które nie pasują do siebie jedynie z pozoru. Jeśli użyjemy je w odpowiedni sposób, stworzymy niebanalną aranżację w duchu art deco. Ważny jest w takim przypadku umiar w kolorystyce.

bieliźniarka  komoda art decpBieliźniarka Fendi z ozdobnym, gdometrycznym frontem obitym metalem

Meble w stylu art deco

Istotnym elementem wnętrz w stylu art deco są fornirowane meble. Znaczenie ma zarówno sama forma mebla, jak i materiał, z jakiego go wykonano. Stawiamy na meble z fornirem, które często są wykończone na wysoki połysk. Unikamy bylejakości. Wszystkie elementy aranżacji muszą być dopracowane w każdym calu.