• Glamour

Co to jest styl glamour?

Styl glamour we wnętrzach to kwintesencja blasku, szyku, luksusu i elegancji. Jednocześnie jest to jeden z najpopularniejszych stylów w aranżacji pomieszczeń. Jedni zachwycają się glamourem, twierdząc, że to idealny sposób na urządzenie czterech kątów, drudzy twierdzą, że to przesadny przepych. W czym tkwi jego sekret i dlaczego nadal jest tak chętnie wybierany, mimo że od wielu sezonów rządzi surowy minimalizm? 

Zrzut-ekranu-2019-09-12-o-17-29-19-min.pngJuż kilka spektakularnych dodatków wystarczy, żeby do pomieszczenia zawitała atmosfera stylu glamour

Historia stylu glamour

Słowo “glamour” pochodzi z języka angielskiego i oznacza dosłownie blask, splendor, czar, przepych. To także nazwa sama idei, bowiem kluczowe znaczenie ma tutaj ostateczny efekt, który powinien odzwierciedlać fascynację bogactwem, zachwycać ekstrawagancją, a jednocześnie być nieco tajemniczy, nierzeczywisty. Odzwierciedlenia stylu glamour warto poszukać w latach 40. i 50. ubiegłego wieku. Każdy miłośnik kina z pewnością kojarzy kobiece symbole stylu glamour jak Audrey Hepburn czy Grace Kelly. Zawsze perfekcyjne, w kreacjach dopracowanych w każdym calu. To właśnie glamour. 

Dlaczego właściwie wspominamy ikony stylu? Glamour nieodłącznie jest związany z modą. To właśnie z niej czerpie swój blask, splendor, kolorystykę, elegancję. Wkroczył na salony zarówno dosłownie, jak i w przenośni. 

 

Najważniejsze cechy stylu glamour

Ważne, aby na wstępie zaznaczyć, że styl glamour nie jest jednoznaczny. Istnieją jednak cechy, które definiują aranżacje w jego duchu. Należą do nich masywne, pikowane meble, które odnoszą się do epoki baroku, wygodne, obszerne kanapy, skórzane krzesła, duże fotele, ozdobne lampy, kryształowe żyrandole, błyszczące tkaniny, lustra i obrazy w bogato rzeźbionych ramach. 

Żyrandol glamourKryształowe żyrandole są kwitnesencją stylu glamour.

 

Styl glamour a kolorystyka

Jeśli chodzi o meble i dodatki w stylu glamour, dominują fiolety i róże. Można również zdecydować się na odcienie purpury, turkus, połączenie czerni z bielą. 

Oprócz kolorystyki pamiętamy o blasku w dodatkach. Ciekawie zaprezentują się również wzorzyste tapety. Styl glamour daje naprawdę wiele możliwości. Oczywiście musimy uważać, aby nie otrzeć się o kicz, jednak bazując na elementach tej stylistyki, z pewnością stworzymy eleganckie, przytulne, nowoczesne i funkcjonalne przestrzenie. 

 

Dodatki w stylu glamour

Aby osiągnąć przytulny efekt, koniecznie trzeba postawić na odpowiednie dodatki. Polecane są miękkie, stylowe tekstylia, np. kotary, zasłony, pikowane zagłówki łóżka, atłasowe poszewki, narzuty, poduszki. Idealnie sprawdzą się także bogato zdobione lustra, kryształowe żyrandole, obrazy - szczególnie te w złotej ramie. To właśnie one dadzą wrażenie luksusu.

Styl glamour to starannie dopracowane szczegóły. Nie zapominamy o klamkach, uchwytach czy nawet najdrobniejszych dekoracjach. Wszystko powinno być podporządkowane jednej stylistyce. W stylu glamour ogromną rolę odgrywa również światło oraz blask. Świetnie sprawdzą się szklane blaty, przezroczyste wazony, lampy ze szkła czy świeczniki.

 

dodatki glamour

Jak wybrać meble do wnętrz glamour?

Wybierając odpowiednie meble do swoich przestrzeni, stawiajmy przede wszystkim na te o wielkich gabarytach, które będą utrzymane w stonowanych barwach. Polecane jest obicie w stylu art deco lub stylowe i wyrafinowane retro. Podkreślą elegancję wnętrza. Glamour to styl, który lubi także pluszowe, aksamitne, welurowe fotele i kanapy. Najlepiej zdecydować się na komplet wypoczynkowy z delikatnie połyskującej skóry lub pikowaną sofę.

Panuje błędne przekonanie, że w stylistyce glamour sprawdzą się jedynie antyczne meble. Wbrew pozorom, możemy także postawić na nowoczesne czy klasyczne umeblowanie. Liczy się forma i oryginalne elementy dekoracyjne, ciekawe uchwyty, stylowe klamki. 

Zrzut-ekranu-2019-09-12-o-17-31-10-min.pngSeria mebli deluxe w stylu glamour

Wyrafinowany przepych pod kontrolą

Najprościej mówiąc, aranżacja w stylu glamour powinna łączyć luksus z lekkością. Nie chodzi o to, by całe wnętrze tonęło w różu czy fiolecie, bo stanie się przytłaczające i kiczowate. Wyraziste barwy łączymy z beżem, szarością, popielem czy zgaszoną zielenią. Uzyskamy zrównoważony, ale nadal bardzo ciekawy efekt. Jeśli chcemy uniknąć przesady, trzymamy się kilku zasad. Po pierwsze, gdy wybieramy masywne, zdobione meble, wybieramy mniejszą liczbę dodatków. W takim przypadku stawiamy przede wszystkim na grę światłem, lustra, ciekawe żyrandole. Po drugie, gdy meble są stonowane i klasyczne, możemy ciekawie zagrać stylowymi dekoracjami. 

Do sypialni w stylu glamour wybieramy pikowany zagłówek łóżka, unikamy wzorzystej tapety, lecz koncentrujemy się na dodatkach - narzutkach, zasłonach, pościeli. Wybieramy odpowiednie oświetlenie.