• Komoda - mebel idealny?

Komoda – czym jest, skąd się wzięła?

Komoda to, według najprostszej definicji, mebel skrzyniowy, z szufladami lub drzwiczkami, służący do przechowywania odzieży. Definicja ta nawiązuje do początków tego mebla, ponieważ komoda powstała w XVII-wiecznej Francji w wyniku przemian jakie przeszły tradycyjne kufry i skrzynie do przechowywania ubrań. Pierwsze komody wykonywano z ciemnego drewna i ozdabiano płaskorzeźbami, zgodnie a aktualnie panującymi trendami. W okresie art deco komody nabrały bardziej falistych, organicznych kształtów, z zachowaniem ich ogromnej funkcjonalności. Modernizm ukrócił bujne formy proponując proste, minimalistyczne rozwiązania. Obecnie we wnętrzach znaleźć można wariacje na temat każdego z tych typów. To co pozostaje niezmienne to przydatność i wielofunkcyjność tego mebla.

Komoda vintage 4-drzwiowa YASTI Aluro

Komoda - mebel uniwersalny

Jedną z największych zalet komody jest jej kształt. To mebel, który wymyka się jasnym definicjom. Może być wysoka lub niska, wąska lub szeroka, na długich nogach, giętych nóżkach lub ustawiona bezpośrednio na podłodze. W zależności od potrzeb dostępne są komody z szufladami, z drzwiczkami lub z zupełnie otwartymi półkami. Ten wybór sprawia, że bez problemu można znaleźć komodę pasującą do naszych wnętrz i potrzeb. Mniejsza komoda jest doskonałą opcją dla wykorzystania miejsca w rogach lub przy wąskich ścianach. Duże, szerokie, komody sprawdzają się świetnie przy większych, pustych przestrzeniach – mogą tam pełnić funkcję dekoracyjną.

Komoda orientalna 4-drzwiowa SAPRI Aluro

Komoda - ozdoba pomieszczenia

Intrygujący mebel, który często, nawet jeżeli jest ustawiony samotnie, nadaje pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru. W związku z ich ozdobną funkcją komody często traktuje się z przymrużeniem oka, dlatego mogą, a wręcz powinny się wyróżniać. Jeżeli potrzebne nam dodatkowe miejsce do przechowywania i marzymy o konsoli dekoracyjnej, to komoda będzie doskonałym rozwiązaniem. Można na niej ustawić lampy i ozdoby, a nad nią powiesić dekoracyjne lustro lub obraz. Komody wytwarzane są z bardzo zróżnicowanych materiałów w bardzo różny sposób. Możemy wybrać komodę drewnianą, metalową, a nawet szklaną i dopasować do niemalże każdego stylu. Znajdziemy odpowiednią komodę niezależnie, czy urządzamy nasze wnętrza w estetyce klasycznej, jak np. hampton i shabby chick, czy zdecydujemy się na inspirację z natury przypisanej do klimatów boho, rustykalnych i prowansalskich.

Komoda Prowansalska TV PALIDA ALURO

Komoda  pojemnik na skarby

Pojemna komoda to mebel niezastąpiony niemal w każdym pomieszczeniu. Z łatwością pomoże ukryć szpargały i akcesoria które lubimy mieć pod ręką, a na które trudno znaleźć miejsce. W jadalni może pełnić funkcję kredensu, natomiast w kuchni można ją wykorzystać jako wyspę z funkcją przechowywania. Dzięki niej w przedpokoju można mieć zawsze pod ręką parasol, szal czy rękawiczki. Sprawdzi się także w łazience, gdzie może stać samodzielnie lub służyć jako podstawa pod umywalkę nablatową.

Nie powinno zatem dziwić, że jest to mebel tak bardzo lubiany. Mimo, że ma on już ponad trzy wieki, nadal zdecydowanie warto zwrócić na niego uwagę poszukując idealnych mebli do domu. Wybierając komodę należy zwrócić uwagę na jakość jej wykonania. Solidnie wykonane komody z drewna lub metalu powinny służyć nam przez długie lata.

 

  • Sklep zamkniętyStock sale darmowa wysyłka autorstwa Justyna