Istnieje wiele powodów, dla których warto zamontować lustra we wnętrzach. Przede wszystkim na pierwszy plan wysuwa się aspekt praktyczny, ale to nie wszystko. Lustro znakomicie sprawdzi się w mniejszym pomieszczeniu, gdyż optycznie je powiększy. Architekci często decydują się na zastosowanie kilku luster, aby przestrzeń stała się jaśniejsza, bardziej elegancka, wyrafinowana. Efektowne lustro sprawdzi się zarówno w łazience, jak i salonie, przedpokoju czy sypialni.

Dlaczego warto powiesić lustra?

Jak zostało wspomniane na wstępie, poprzez odbijanie obrazu, lustra świetnie sprawdzają się do optycznego powiększania przestrzeni. Ważne jest jednak to, aby były umieszczone w odpowiednim miejscu i na odpowiedniej wysokości.


Efektowne odbicie detali i dekoracji naszego wnętrza to zarazem jeszcze lepsza ekspozycja.

Dobrą praktyką jest powieszenie lustra w takim miejscu, aby odbijał się w nim jakiś fragment pomieszczenia, żyrandol czy ciekawy detal. W panoramicznym lustrze stworzą się wyjątkowo ciekawe efekty, a samo pomieszczenie wyda się po prostu większe.


Szklany obraz w stylu Vintage to dość niekonwencjonalne zwierciadło. Wzór sprawiający wrażenie zatartego, niedokończonego będzie intrygującą częścią każdego odbicia.

Do niewielkich przestrzeni poleca się wybór dużych tafli luster na ścianach. W małych wnętrzach lustra powinny być nieco skromniejsze - pozbawione ciężkich ram. 

Zalety umieszczania luster we wnętrzach

Lustra niewątpliwie przydają się wtedy, gdy wykonujemy codzienne zabiegi pielęgnacyjne. Trudno wyobrazić sobie przymierzanie ubrań, robienie makijażu bez odpowiedniego lustra.


Trójdzielne lustro Mono pozwoli nam uzyskać odbicie z trzech perspektyw, co niezwyke ceni się w codziennych rytuałach pielęgnacyjnych. W połączeniu z dobrym oświetleniem wspaniale sprawdzi się w łazience.

Względy praktyczne to oczywiście wierzchołek zalet. Od bardzo dawna lustra stosuje się we wnętrzach z uwagi na możliwość optycznego powiększania przestrzeni. Zabieg ten sprawdza się szczególnie w przypadku wąskich pokoi. Jeśli zamieścimy lustro na jednej z dłuższych ścian, nadamy wnętrzu odpowiednich proporcji. Można zdecydować się zarówno na horyzontalne, jak i wertykalne zawieszenie lustra. Co istotne, w poziomie łatwiej jest jednak uzyskać efekt głębi. Z kolei pion sprawi, że pokój będzie wydawał się wyższy.


Lustro Kubu to stylowy naturalizm i ręczne wykonanie dzięki czemu mamy gwarancję, że każdy model będzie jedyny w swoim rodzaju.

Jeśli umieszczamy lustro w salonie, nie wybierajmy miejsca naprzeciw sofy. Poleca się ścianę bezpośrednio za sofą, dzięki czemu domownicy mogą skupić się na wypoczynku. Warto także pamiętać, że lustra sprawiają, że przestrzeń staje się jaśniejsza, a przez to bardziej przytulna i bezpieczna.

Wielość luster o rozmaitych kształtach w jednym pomieszczeniu to ciekawa aranżacja, która pozwoli aby w naszych wnętrzach pięknie zagrało światło.

Jakie lustra wybrać?

Obecnie do wyboru są nie tylko proste, minimalistyczne lustra lub takie w ciężkich ramach, ale dekoracyjne modele, które będą przepiękną ozdobą przestrzeni. Wśród polecanych znajduje się m.in. lustro loftowe w metalowej ramie. Nero okno loft intryguje swoją nieco surową formą. Doskonale sprawdzi się w dużym holu, ale także w salonach rozświetlonych przez słońce. Swoim wyglądem przypomina sporych rozmiarów okno. Zaskakuje, zachwyca, a przy tym jest bardzo praktyczne.


Rozmiar i prostota lustra Nero to dwie cechy decydujące o jego wspaniałej prezencji w przestrzennym holu lub nawet sali balowej.

Nieco innym wyborem jest lustro Sanou w delikatnej, mosiężnej ramie. Jeśli zależy nam na uzyskaniu eleganckiego wnętrza, które kojarzy się z bogactwem i przepychem, będzie to strzał w dziesiątkę. Lustro jest pozbawione dodatkowych ozdób, a mimo to wygląda niebanalnie. Poleca się je umieścić w łazience, garderobie czy przedpokoju. Definicja lustra Sanou? Skromne, ale piękne.

Ciekawą propozycją jest duże lustro Grigio. To okazałe, dekoracyjne lustro, które przypomina swoim wzorem okno. Wyposażone zostało w prostą, drewnianą ramę, celowo postarzaną. Szczeblina z prostokątnym podziałem sprawia, że lustro można zawiesić w układzie pionowym i poziomym. 


Grigio niczym okno na świat otworzy przed nami niezliczone możliwości ekspozycji, w tym przypadku pięknie prezentuje się w towarzystwie kwiatów i stylowej ceramiki.