Wabi-sabi to gorący trend w designie, który wywodzi się z japońskiej estetyki. Jego ideą jest akceptowanie niedoskonałości. Można powiedzieć, że wabi-sabi stanowi kontrę dla perfekcjonizmu. Pochwala wszystko to, co surowe, asymetryczne, wiekowe i...naturalne. Po duńskim hygge przyszła pora na japońskie wnętrza, które mają być takie, jak domownicy - piękne, choć nieidealne.

W stylu wabi-sabi dominują biele, szarości, beże, brązy, przytłumiony niebieski i zielony. Meble i dodatki serii Mazine są utrzymane w właśnie tej kolorystyce. Są one celowo postarzane przez co w pełni wpasowują się w tę estetykę.
Wabi-sabi-mazine-min.png

Wabi-sabi - co to takiego?

Choć przywykliśmy do tego, że Japończycy lubią zaskakiwać swoim nietuzinkowym podejściem do życia, tym razem trudno nie przyznać im racji. Filozofia wabi-sabi na piedestale stawia naturalność i autentyczność. To świat, w którym pomyłki są akceptowane. W dobie, gdzie z każdej strony wprost “krzyczą” do nas reklamy o tym, jak być idealnym, wabi-sabi to zdrowe podejście. Przypomina o tym, że nie warto dać się zwariować i należy znajdować piękno w przedmiotach codziennego użytku - nawet w tych, którym daleko do cudownych, sklepowych aranżacji. Kluczem jest stworzenie ciepłych, przytulnych i wygodnych wnętrz.

 

wabisteampunk-min.jpg

Kanapa typu chesterfield może być centralnym punktem aranżacji 

Jak stworzyć aranżację w stylu wabi-sabi?

Kluczem do stworzenia aranżacji w stylu wabi-sabi jest prostota. Nie trzeba usilnie szukać asymetrii, kieruj się własnym instynktem, któremu bez wątpienia warto zaufać. Czasami wystarczy niewielki detal, jak np. ceramiczna doniczka, by zmienić charakter pomieszczenia. Mile widziane będą również wszelkie rodzinne pamiątki, które są nadszarpnięte zębem czasu. W wiekowych rzeczach drzemie ukryta magia. Czasami wystarczy odświeżyć stary mebel, by dać mu drugie życie.

W miejsce kryształowych miseczek czy wazonów, wstaw te ceramiczne. Ceramika ma to do siebie, że wyróżnia się nierównym zabarwieniem, dlatego doskonale wpisze się w stylistykę wabi-sabi. To prosty, a zarazem niedrogi, sposób na dodanie intrygującego charakteru czterem kątom. 

Wazony wabi-sabi

Wazony i donice serii MiuBlu są stworzone by je ze sobą łączyć

Cechy wyróżniające wabi-sabi

Słowo “wabi” oznacza prostotę, natomiast “sabi” piękno, które wynika z upływu czasu. We wnętrzach w stylu wabi-sabi nie ma miejsce na przepych ani blichtr. Liczy się autentyczność. Piękna szukamy w prostocie i dodatkach z duszą. Pomieszczenia powinny być skromne, co nie oznacza, że pozbawione akcesoriów. 

Jeśli chodzi o kolorystykę, najlepiej wybierać przedmioty jasne, o neutralnych barwach bądź w kolorach ziemi. Beż, zgaszona zieleń, wyważony brąz czy pomarańcz będą idealnym wyborem. Będą idealnie współgrać z bielą czy szarością. Barwy pozwolą na oddanie charakteru wabi-sabi, a jednocześnie dodadzą przytulnego klimatu.