Odpowiadamy na podstawowe pytania związane z tym wyjątkowym materiałem.

Kiedy został stworzony?

O tkaninie bouclé (również nazywaną buklą w języku polskim) po raz pierwszy zrobiło się głośno we Francji w połowie XX wieku, kiedy Coco Chanel zaprezentowała swoje nowe kostiumy wykonane z przędzy bouclé. Publiczność polubiła je tak bardzo, że stały się standardem kobiecej klasyki.

 

 

Nazwa tkaniny pochodzi od francuskiego słowa boucler, które oznacza „zakręcać, zapętlać”. Ten materiał jest wykonany z formowanej lub kręconej przędzy, która ma nierówną teksturę i duże sęki. A jeśli chodzi o zastosowanie bukli w projektowaniu mebli i wnętrz, to za ten pomysł możemy podziękować znanemu projektantowi Eero Saarinenowi, który obił swój kultowy fotel Womb miękką wełnianą tkaniną. Zależało mu wówczas na stworzeniu jak najwygodniejszych mebli, w których można zwinąć się w kłębek i otoczyć się przytulnością.

 

 

 

Do jakiej stylistyki wnętrz pasuje?

Bouclé, mimo swojego wyrazistego charakteru, może upiększać aranżacje zrobione w bardzo różnych stylistykach: od współczesnych contemporary, minimalizmu i scandi poprzez retro klimaty takie jak mid-century i aż do etnicznych i maksymalistycznych styli (np. nomadic).

 sofa bouclé

 

Dlaczego warto wybrać bouclé?

Ten materiał jest tradycyjnie tkany z moheru lub wełny, ale dzięki swojej ogromnej popularności obecnie jest robiony z różnych materiałów, w tym ze lnu, merynosu, alpaki, bawełny, jedwabiu i poliestru. Naturalna bukla jest oddychająca. Daje uczucie ciepła zimą, ale jest też przyjemna latem, gdy jest ciepło. Tkanina jest szczególnie popularna w obiciach sof, foteli i puf, ponieważ jest dość miękka i nie powoduje alergii.

Jedną z głównych zalet takiej tapicerki meblowej jest możliwość nadania przestrzeni osobistego charakteru bez zbytniego nasycenia wnętrza detalami. Bukla ma niską chłonność, jest uważana za dość trwałą i odporną na matowienie i blaknięcie.

 

Bukla - w jakim kolorze?

Piękno bouclé polega na tym, że dzięki bogatej fakturze, żywej grze światła i cienia, tkanina przyciąga wzrok bez użycia skomplikowanych wzorów i pstrych kolorów. Chociaż ta tkanina najczęściej występuje w jednolitych kolorach (i wygląda w taki sposób naprawdę szlachetnie), zawsze można  połączyć różnokolorowe meble w jednej aranżacji. Na przykład, sofa i dekoracja ścienna są w jednym kolorze, a fotel i zasłony w innym. Schemat może zawierać zarówno kontrastowe kolory, jak i delikatne pastelowe odcienie.

 

Bukla - z czym łączyć?

Drewniane panele, deski podłogowe, ciepłe energooszczędne oświetlenie punktowe i naturalna paleta kolorów to idealne środowisko, w którym bouclé może zaprezentować się najlepiej.

Aby korzystnie podkreślić ten materiał, radzimy wybrać kolor tapicerki, który będzie się wyróżniał na tle otoczenia. Na przykład biały fotel w rogu raczej ciemniejszego pokoju, przypominający owieczkę pasącą się na łące.

Sofy z jasnej bukli można dodatkowo wzbogacić poduszkami z frędzlami w odcieniach grafitu, które wyróżnią się na tle kremowej tapicerki, dodając meblom piękny kontrast i fakturę.

 

Jak dbać o meble bouclé?

Duża ilość pętelek i “nierówności” tego materiału może sprawiać wrażenie, że są  trudne do utrzymania w czystości. Aczkolwiek, ta tkanina nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Regularne odkurzanie będzie zupełnie wystarczające. Zalecamy ustawić odkurzacz na najniższą moc oraz używać specjalną szczotkę do tkanin. W taki sposób zadbamy o długoterminowość użytku mebli obitych bouclé. W razie poplamienia warto reagować szybko, delikatnie usuwając zabrudzenie wilgotną ściereczką wykonaną z mikrofibry, ewentualnie z dodatkiem niewielkiej ilość środka do czyszczenia tkanin.

fotel bouclé 

Bouclé - w jakich pomieszczeniach stosować?

Oprócz oczywistej stosowności mebli obitych bouclé w salonie i strefach odpoczynku, zalecamy zastanowienie się nad ich wykorzystaniem w miejscu pracy. Domowe biuro nie musi być nudne ze względu na funkcjonalność. Można uczynić z niego najbardziej stylowy zakątek w całym mieszkaniu, łącząc duże biurko z wyrazistym fotelem obitym kasztanową lub ceglaną buklą. Użycie takiego akcentu doda miękkości i kontrastu monochromatycznej przestrzeni.

 

Bouclé to wszechstronny materiał, który pięknie się łączy z innymi tkaninami i wzorami oraz wzmacnia ich stylistykę i podkreśla tekstury bez przytłaczania innych elementów wnętrza. Zobacz, jak organicznie ten mebel łączy się z innymi meblami i dekoracjami z lnu, skóry i jedwabiu, a także z różnymi wzorami i kolorami.