Trudno wyobrazić sobie współczesne wnętrze bez odpowiednio dopasowanego dywanu. To właśnie dywany przepięknie dekorują przestrzeń, ale także skutecznie chronią podłogę przed zarysowaniem. Dywan pasuje zarówno do salonu, jak i jadalni, sypialni czy pokoju dziecięcego. Trzeba jedynie wiedzieć, jak prawidłowo wybrać jego kształt, rozmiar, a także jak go ułożyć na posadzce. Pod uwagę bierzemy różne parametry wnętrza. To właśnie one podpowiedzą nam, który dywan sprawdzi się najlepiej, poprawi funkcjonalność pomieszczenia i jego estetykę. Dywan Vintage Raz to jedna z propozycji marki White Label Living

Jak wybierać dywany?

Przede wszystkim należy pamiętać o zasadzie, według której, dywan nie powinien być głównym elementem wystroju wnętrza, a jego uzupełnieniem. Dobieramy odpowiednie dywany do całego wystroju, a nie odwrotnie. Bardzo ważne są wymiary mebli oraz ich układ. Wybierając dywan do pokoju dziennego, zwróćmy uwagę na to, aby był on elementem scalającym wszystkie pozostałe elementy. Aby osiągnąć właśnie taki efekt, umieszczamy dywan centralnie względem kanapy. Najczęściej wybierane są sporych rozmiarów dywany, aby meble mogły w całości znaleźć się na ich obszarze. 
Dywan Kasba z motywem wypukłej, marokańskiej koniczyny to ponadczasowa ozdoba

Jeśli wolisz niewielki dywan w salonie, zadbaj o to, aby przednie nogi mebli się na nim znajdowały. Dzięki temu uzyskamy efekt wizualnie jednolitej przestrzeni. Mniejsze dywany ułożone centralnie względem mebli będą dobrym wyborem wtedy, gdy nie umieszczamy stołu czy ławy na środku pokoju. 

Jaki dywan do jadalni?

Dywan w jadalni powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Bardzo często przesuwamy krzesła, dlatego dywany zabezpieczają podłogę przed zarysowaniem. Do jadalni najlepiej jest wybierać sporych rozmiarów dywany, aby krzesła - nawet po odsunięciu od stołu - w całości mieściły się w ich obrębie. Najlepszym wyborem będzie wysokiej jakości dywan z krótkim włosiem. 
Dywan Blink marki Zuiver dostępny jest w czterech, pięknych kolorach

Dywan w sypialni

W sypialniach centralnym elementem pomieszczenia jest łóżko. Odpowiednio dopasowane dywany powinny podkreślać właśnie ten najważniejszy mebel w pokoju. Ogromnym atutem dywanu w sypialni jest to, że ociepla wnętrze, nadając mu przytulności. Jednocześnie, gdy wstajemy rano, bardzo przyjemnie jest stawiać pierwsze kroki na miękkim podłożu. Wybierając odpowiednie dywany do sypialni, warto pamiętać, aby margines po obu stronach łóżka wynosił ok. 50 centymetrów. Inną opcją jest wybór dwóch osobnych chodników.


Dywan do łazienki

Dywaniki oraz maty łazienkowe ocieplają łazienkę nie tylko wizualnie. Te niewielkie dywaniki przydatne są zwłaszcza zimą, gdy chronią nas przed chłodem kafli. To także sprzymierzeńcy czystości - wychodząc z wanny czy prysznica na matę unikamy zachlapywania podłogi. Odpowiednio dobrana mata łazienkowa będzie dodatkowo ozdobą pomieszczenia. 


Dywany berberyjskie - dlaczego warto zwrócić na nie uwagę?

Dywany berberyjskie, to wełniane, ręcznie tkane dywany wywodzące się z Północnej Afryki. Dywany tego typu powstają w Maroku z wełny owczej. Dywany te są produkowane tradycyjnymi, ręcznymi metodami. Oferowane w HomeHood dywany berberyjskie charakteryzują się nowoczesnym, geometrycznym wzornictwem, przy zachowaniu tradycyjnej, wysokiej jakości. Dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych. 

Dywan berberyjski marki HK Living to świetne uzupełnienie nowoczesnego wnętrza


Zalety zastosowania dywanów we wnętrzach

Przede wszystkim, ogromnym atutem dywanów jest to, że sprawiają, iż wnętrze wydaje się bardziej przytulne. Dywan ociepla pomieszczenie nie tylko fizycznie. Sprawia również, że prezentują się bardziej przyjaźnie. Jest także efektowną dekoracją. Dzięki niemu przestrzeń nie wydaje się zimna i pusta. Staje się bardziej ożywiona. Dywany są również przyjemne w dotyku. Każdy zgodzi się z tym, że zimna podłoga nie jest przyjemna dla stóp. Wystarczy dopasować odpowiedni dywan, aby uniknąć tego problemu. Co więcej, zmienia on akustykę pomieszczenia. Tłumi kroki, odgłosy spadających przedmiotów, muzykę, rozmowy. Dywany są także bardzo praktyczne. Pełnią funkcję ochronną, zabezpieczają podłogi przed uszkodzeniami mechanicznymi. 
Okrągły dywan Pix marki Dutchbone to piękna, ręcznie wykonana ozdoba salonu