Jednym z najgorętszych trendów tego sezonu jest wielki powrót plecionki wiedeńskiej. Klasyczne meble z rattanu, które niegdyś gościły w naszych domach, wracają w odświeżonej i nowoczesnej formie. Meble z użyciem naturalnej plecionki będą modnym uzupełnieniem każdego wnętrza. Musicie koniecznie sprawdzić, czym jest ten wyjątkowy materiał!Plecionka wiedeńska - czym jest?

Plecionka wiedeńska swoją popularność zyskała w 1859 roku dzięki zastosowaniu jej w znanym krześle Ton nr 14 stworzonym przez austriacką firmę Thonet. Krzesło to stało się stałym elementem wystroju wiedeńskich kawiarni i dzięki wyjątkowemu designowi prosto z nich przeniosło się do wnętrz wielu domów. Plecionkę wiedeńską wykonuje się najczęściej z naturalnego rattanu, który powstaje z różnych gatunków palm pochodzących z Azji Południowo-Wschodniej. Wysoka sprężystość i elastyczność rattanu pozwala na jego łatwe formowanie, dzięki czemu możemy uzyskać charakterystyczny i klasyczny w plecionce wiedeńskiej wzór ośmiokąta zwany również splotem wiedeńskim lub cannage. Ten ponadczasowy ośmiokątny splot to nie tylko efektowny design odpowiada on również za ogromną trwałość i lekkość plecionki. 


szafka z plecionką wiedeńską krzesła druciane wire stół pillar hk living
Aranżacja w stylu retro od HK Living to gra radosnych kształtów i kolorów. Deydując się na plecionkę wiedeńską możesz postawić na zabawę! Zaproś do swojego wnętrza dodatki w stylu lat 70, takie jak druciane krzesła Wire czy barwną cermikę.


Pleciony fotel a może komoda?

Obecnie plecionka wiedeńska wróciła z ogromną siłą na rynek wnętrzarski, dlatego jej zastosowanie możemy zobaczyć w krzesłach, fotelach, komodach, stołach czy szafach, a także w wielu innych elementach wystroju wnętrz oraz dodatkach. Rattan jest materiałem bardzo wdzięcznym, dlatego charakteryzuje się tak szerokim zastosowaniem. Wygodny fotel z oparciem z plecionki wiedeńskiej nawiązujący do stylu retro, ale w nowoczesnej odsłonie z naszej kolekcji Spike marki Zuiver idealnie sprawdzi się we wnętrzu przytulnej sypialni i będzie pięknym modnym i bardzo wygodnym dodatkiem.

fotel z plecionką wiedeńską wypoczynkowy lounge spike

Również Zuiver przygotował krzesło z plecionką wiedeńską. Czarne krzesło Jort z plecionką w kolorze naturalnym ociepli aranżacje w stylu retro czy nowoczesnym. 

Meble z elementami rattanu odnajdą się w każdym pomieszczeniu bez względu na to, jaki styl preferujemy. Wnętrza klasyczne, nowoczesne i skandynawskie uzupełnione o meble z
plecionką wiedeńską zyskają na ciekawym zwracającym uwagę elemencie. Nasza wyjątkowa Retro komoda z drewna mango marki HK Living  dzięki swojemu niepowtarzalnemu designowi doskonale sprawdzi się na przykład w salonie, gdzie będzie mogła stale cieszyć oko mieszkańców. 

Stół do jadalni na jednej nodze pillar szafka z plecionką wiedeńską komoda z plecionki hk living
Plecionka wiedeńska często łączona jest ze stołami na jednej nodze, np Pillar.


Idealne krzesło

Wspomniane wcześniej kultowe krzesło Thonet stało się tak popularne nie bez przyczyny. Charakterystyczny design i użycie plecionki wiedeńskiej miały ogromne znaczenie. Plecionka to materiał wyjątkowy, można go łączyć z naturalnym drewnem, ale również z metalem. Rattan powoduje, że plecionka jest bardzo wytrzymała i elastyczna, dzięki czemu meble są wygodne i bardzo trwałe. Łatwo również się czyści, dzięki czemu bez zbędnego wysiłku możemy zadbać o meble, które będą służyły nam długie lata. Jeżeli szukacie idealnego krzesła, to może właśnie je znaleźliście.

krzesło z plecionką wiedeńską retro HK living
Drewniane krzesło z kolekcji 
Retro z oparciem z plecionki wiedeńskiej będzie fantastycznym uzupełnieniem stołu w jadalni, ale nie tylko, sprawdzi się również w domowym biurze czy sypialni. 

Plecionka wiedeńska - z czym ją łączyć? 

Ten osmiokątny, naturalny wzór to bardzo wdzięczy w zastosowaniu materiał. Dlatego można go połączyć niemalże ze wsztystkim! Oczywiście jej naturalnym kompanem jest styl retro, ale można pójsć o krok dalej i zastosować ją we wnętrzach o charakterze boho. To za sprawą użycia przyjaznych, naturalnych materiałów. Meble z plecionką wiedeńską marek Zuiver i HK Living zaprojketowane zostały tak, żeby pasować do nowoczesnych wnętrz, dlatego z powdozeniem można je zastosować we współczesnych wnętrzach. 


salon hk living retro szafka