Lampy wiszące to nie tylko źródło światła, żyrandole, w różnym kształcie, pełnią też funkcję ozdobną. Designerskie lampy wiszące mogę być wręcz centralnym elementem wystroju wnętrza, narzucającym styl całemu pomieszczeniu.
Możemy też zaaranżować oświetlenie wewnętrzne zupełnie inaczej, w sposób nieinwazyjny, zupełnie nie rzucający się w oczy. Przykładem takiego oświetlenia może być wykorzystanie punktowych reflektorów, czy ledowego oświetlenia liniowego. Lampy tego typu mają często proste klosze o niewielkich wymiarach, dzięki czemu sprawdzą się wszędzie tam gdzie, gdzie chcemy zachować minimalizm, jak we wnętrzach nowoczesnych.
nowoczesna lampa sufitowa

Lampy wiszące

Nowoczesne lampy wiszące to nie tylko proste oprawy zaopatrzone w taśmy LED. To często konstrukcje nawiązujące do klasyków designu, produkowane przy użyciu najnowocześniejszych technologii, z nowoczesnych materiałów. Przykładem nowoczesnej lampy, ale nawiązującej do klasyki, która sprawdzi się w nowoczesnym wnętrzu jest lampa wisząca Nashville marki It's About RoMi. Ilość źródeł światła w żyrandolu Nashville to aż 6! Po jednej oprawce na żarówkę umieszczona na obu końcach każdej z trzech poprzeczek, połączonych wspólną osią centralną, przez którą całość, za pośrednictwem łańcucha, przykręcona jest do sufitu. Lampa Nashville w stylu industrialnym występuję w kolorze złotym oraz czarnym. Cechą charakterystyczną lampy jest też brak tradycyjnych kloszy. Lampa jest przeznaczona do współpracy z nowoczesnymi żarówkami dekoracyjnymi typu filament led.

Nowoczesna lampa wisząca

Nowoczesność to, bardzo często, minimalizm. Lampy wiszące pojedyncze, czyli lampy sufitowe z jednym źródłem światła, to rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie lubią przesady, jednocześnie chcą mieć dobrze oświetlone wnętrze. Pojedynczą lampę wiszącą możemy zastosować dokładnie w tym punkcie, który nas interesuje, takich lamp wiszących możemy też zamontować więcej.
minimalistyczna lampa sufitowa
Jednym z najbardziej minimalistycznych rozwiązań stosowanych jako lampa wisząca jest oprawka na długim kablu, tego typu, często czarne, lampy wiszące wieszane są po kilka, a w odważniejszych wnętrzach możemy spotkać kable i oprawki we wszystkich kolorach tęczy. Musimy jednak pamiętać, że proste lampy wiszące na długim kabli nie będą pasować do każdego pomieszczenia. W przypadku niższych sufitów, musimy takie lampy albo powiesić nad stołem, na przykład w jadalni czy w sypialni nad szafkami nocnymi. Możemy też umieścić lampy wiszące pod ścianami, poza ciągami komunikacyjnymi.

Lampy sufitowe wiszące - inne pomysły

O tym, że oświetlenie ma ogromny wpływ na wystrój wnętrza, nie trzeba nikogo przekonywać. Nasz własny styl i wrażliwość sprawiają, że pod pojęciem nowoczesnej lampy mogą kryć się bardzo różne rozwiązania. Od minimalistycznej oprawki na długim przewodzie, przez wielopunktowy, ale nadal prosty żyrandol Nashville, czy przestrzenne lampy wiszące wykonane z metalu, w kolorze chromu czy złota, po obwieszone kryształkami lampy w stylu glamour. Nawet, wydawałoby się, będący do bólu klasyczny żyrandol pałacowy, może nabrać nowoczesnego sznytu, dzięki wykorzystaniu nowoczesnym materiałów, jakich jak aluminium czy wysokiej jakości tworzywa sztuczne. Nawet w najstarszej lampie możemy mieć namiastkę najnowszej techniki, w dodatku zapewniającą nam oszczędność energii - żarówkę LED.