Jak pielęgnować meble ogrodowe? 

Zapraszamy do naszego poradnika dotyczącego konserwacji i pielęgnacji mebli ogrodowych wykonanych z różnych materiałów. 
 
Jak konserwować meble ogrodowe wykonane z aluminium?

Aluminium jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów w kolekcji mebli ogrodowych Exotan. Dużą zaletą tego materiału jest jego łatwa konserwacja. Meble ogrodowe wykonane w całości z aluminium możesz śmiało zostawiać na zewnątrz przez cały rok.

Aluminium to lekki i mocny materiał, który jest odporny na promieniowanie UV i nie rdzewieje. Dzięki temu materiał jest łatwy w utrzymaniu. Zazwyczaj wystarczy przetrzeć meble ściereczką z mikrofibry.

Aby utrzymać swoje meble na taras w najlepszym stanie i wydłużyć ich żywotność zalecamy regularne nakładanie na aluminium środka do czyszczenia i ochrony aluminium i stali nierdzewnej  To silny środek czyszczący, który szybko i dokładnie usuwa brud, tłuszcz i inne plamy. Wosk ochronny przywraca połysk i zapewnia długotrwałą ochronę. To niewidoczny impregnat, który na dłużej zachowuje oryginalny, nowy wygląd. Silny blok UV zapobiega przebarwieniom i starzeniu się materiału, przedłużając jego żywotność.*

zestaw stół i krzesła na taras z aluminium

Jak pielęgnować meble ogrodowe z bambusa?

Obecnie coraz więcej produktów wytwarza się z bambusa. Bambus to modny rodzaj materiału, który można znaleźć w wielu ogrodach. Ponieważ bambus jest rodzajem trawy, wymaga więcej uwagi niż drewno. Aby zachować żywotność produktów bambusowych, ważne jest, aby regularnie je konserwować odpowiednimi produktami pielęgnacyjnymi.  

Bambus to mocny, elastyczny i wytrzymały rodzaj trawy z charakterystycznym wzorem prążków. Bambus jest produktem naturalnym, który reaguje na otoczenie w którym się znajduje. Dlatego meble ogrodowe z bambusa podczas produkcji są zabezpieczone impregnatem.  Różnice w klimacie, temperaturze i wilgotności mogą powodować starzenie się bambusa, płowienie i powstawanie pęknięć. Tego nie da się uniknąć i jest to postrzegane jako urok mebli wykonanych z bambusa. Mogą również pojawić się jasne plamy, przebarwienia, podłużne pęknięcia i czarne kropki, które nie wpływają na jakość i konstrukcję produktu. 

Meble z bambusa regularnie odkurzaj i przemywaj delikatną czystą ściereczką używając mydła lub olejku. Aby przedłużyć żywotność bambusa i jak najbardziej zapobiec lub spowolnić wzrost grzybów, zalecamy zaleca regularne konserwowanie mebli bambusowych. Impregnat do bambusa lub olej do mebli z drewna chroni je przed starzeniem i spowalni przyleganie brudu. 
Czarne plamy na bambusie można oczyścić specjalnym środkiem do czyszczenia drewna tekowego i bambusa (np. Exotan® Care ECP250), pozostawiając go do całkowitego wyschnięcia, po którym konieczne jest lekkie przeszlifowanie drobnoziarnistym papierem lub gąbką, a następnie nałożenie środka do impregnacji bambusa.* 

Meble ogrodowe z bambusa

Meble ogrodowe z drewna - co zrobić, by cieszyć się nimi przez długie lata?

Drewno to prawdopodobnie najczęściej stosowany materiał w kolekcji mebli ogrodowych. Meble ogrodowe wykonane z drewna mają naturalny i ciepły wygląd. W sklepie HomeHood znajdują się meble zewnętrzne wykonane z różnych rodzajów drewna. Warto wiedzieć, z jakiego drewna wykonane są Twoje meble ogrodowe, by móc stosować odpowiednie środki do pielęgnacji.
 
stół piknikowy ekskluzywny na stelażu

Meble ogrodowe wykonane z Akacji - jak je pielęgnować?

Akacja jest produktem naturalnym. Jest to gatunek twardego drewna o miękkiej, ciepłej barwie. W wyniku różnych wpływów atmosferycznych w trakcie sezonu na drewnie mogą pojawić się plamy i włoskowate spękania. Tego nie da się uniknąć i jest to postrzegane jako urok drewna. Nie ma to wpływu na jakość i konstrukcję produktu. Ponadto drewno może się odbarwić. Jest to charakterystyczne dla drewna akacjowego. Ponieważ akacja ma niższą zawartość oleju niż drewno tekowe, ten rodzaj drewna wymaga więcej konserwacji. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja tego rodzaju drewna. 

Zalecamy regularne stosowanie oleju do drewna twardego, dzięki czemu zostaje zachowana ciepła barwa i wydłużona żywotność mebli ogrodowych z akacji.
Przed olejowaniem nie zapomnij wyczyścić drewna środkiem do czyszczenia drewna nie zapomnij go dokładnie umyć gąbką szorującą przy użyciu środka czyszczącego do drewna lub wody z mydłem.* 

ławka do ogrodu z drewna

Jak dbać o meble ogrodowe z eukaliptusa?

Eukaliptus jest produktem naturalnym i charakteryzuje się pięknym czerwono-brązowym kolorem. Meble z eukaliptusa są bardzo cenione ze względu na dużą wytrzymałość na warunki atmosferyczne (zbliżoną do drewna tekowego) i stosunkowo niską cenę. 

W wyniku różnych wpływów atmosferycznych w trakcie sezonu na drewnie mogą pojawić się plamy i włoskowate spękania. Tego nie da się uniknąć i jest to postrzegane jako urok drewna. Nie ma to wpływu na jakość i konstrukcję produktu. Ponadto drewno może się odbarwić. Jest to nieodłączne od drewna eukaliptusowego. By zmniejszyć ryzyko odbarwienia meble te najlepiej ustawiać w cienu, zasłaniać parasolem ogrodowym lub przykrywać pokrowcem gdy nie są w użyciu. 

Ponieważ eukaliptus ma niższą zawartość oleju niż teak, ten rodzaj drewna wymaga więcej konserwacji. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja tego rodzaju drewna. Regularne stosowanie oleju do drewna twardego pozwala zachować ciepły kolor i wydłużyć żywotność. Przed obróbką nie zapomnij wyczyścić drewna środkiem do czyszczenia drewna przy użyciu gąbki szorującej.* 

fotel do ogrodu z podnóżniek

Jak chronić meble ogrodowe z drewna tekowego? 

Teak, czyli drewno tekowe to najczęściej stosowany gatunek drewna w kolekcji mebli ogrodowych Exotan. Teak jest produktem naturalnym i charakteryzuje się ciepłą, złocisto-brązową barwą i bardzo dużą wytrzymałością. Jest to jednak produkt naturalny, dlatego w trakcie sezonu na drewnie mogą pojawić się plamy i włoskowate spękania. Ponadto drewno może się odbarwić. Jest to charakterystyczne dla drewna tekowego. 

Aby zabezpieczyć produkt przed zabrudzeniami i plamami oraz aby dłużej zachować ciepły kolor drewna tekowego, przed wystawieniem zalecamy nałożenie na produkt impregnatu do drewna tekowego. Zabieg ten w dużym stopniu zabezpieczy produkt przed brudem i plamami i powoli mu na równomierne szarzenie. Regularne czyszczenie z pomocą szmatki i wody z mydłem lub olejkiem to podstawa pielęgnacji mebli ogrodowych wykonanych z drewna tekowego. Uporczywe plamy można usunąć za pomocą środka do czyszczenia drewna tekowego, należy jednak pamiętać, że po takim oczyszczeniu należy ponownie zabezpieczyć produkt impregnatem.  

stół z drewna do ogrodu

Polipropylen - jak dbać o meble ogrodowe wykonane z polipropylenu (PP)?

Polipropylen pojawia się jako element lub główny składnik nowoczesnych mebli tarasowych. Stosowanie go daje ogrgromne możliwości projektantowi. To właśnie dlatego wiele designerskich mebli powstaje właśnie z polipropylenu. Ale czym właściwie jest polipropylen (PP)? Poniżej możesz przeczytać, czym dokładnie jest i jak najlepiej o niego dbać.

krzesło designerskie do ogrodu

Polipropylen (zwany także PP) to twardy i elastyczny materiał wykonany z tworzywa sztucznego, czyli technicznie jest to plastik. Polipropylen jest łatwy w utrzymaniu i dlatego może być pozostawiony na zewnątrz przez cały rok. Jednak w trakcie sezonu, ze względu na różne warunki atmosferyczne, mogą pojawić się plamy lub przebarwienia. Radzimy natychmiast usunąć te plamy. Można to łatwo zrobić ciepłą wodą z mydłem.

meble do ogrodu z plastiku

Meble ogrodowe z tworzywa polywood (drewnopodobne) - jak o nie dbać?

Polywood to wytrzymały materiał, który jest łatwy w utrzymaniu. Polywood wygląda jak rodzaj drewna, ale w rzeczywistości jest wykonany z tworzywa sztucznego. Jest to idealny materiał, jeśli zależy Ci na wyglądzie drewna i łatwości konserwacji plastiku. Polywood jest łatwy w utrzymaniu. Ze względu na różne wpływy atmosferyczne, w trakcie sezonu mogą pojawić się plamy. Zaleca się natychmiastowe usunięcie tych plam. Można to łatwo zrobić ciepłą wodą z mydłem. Poniżej możesz przeczytać, jak najlepiej konserwować polywood.

Mimo, że polywood wykonany jest z plastiku, producent mebli exotan zaleca pielęgnację zbliżoną do produktów wykonanych z drewna. Uporczywe plamy można usunąć za pomocą środka czyszczącego do drewna egzotycznego, które po oczyszczeniu należu zabezpieczyć środkiem ochronnym do drewna egzotycznego. Dzięki temu polidrewno jest odporne na wodę i brud. Silny blok UV zawarty w impregnacie do drewna zapobiega przebarwieniom i starzeniu się sklejki, przedłużając żywotność materiału.* 

meble z polywood


Czym jest fibreclay i jak dbać o meble ogrodowe z tego materiału?

Fiberclay to nowoczesny materiał pojawiający się w wielu produktach indoor/outdoor holenderskiej marki woood. Produkty powstałe z fibreclay to wytwory z gliny z domieszką włókien tekstylnych, które ją wzmacniają. Produkty fibreclay są dodatkowo lakierowane i impregnowane, by jak najdłużej zachować swój wyjątkowy wygląd.


Fiberclay to niezwykły materiał o otwartej, lekko porowatej strukturze powierzchni. Należy pamiętać, że jeśli meble będą pozostawione na zewnątrz przez cały rok i nie będą poddawane konserwacji, wierzchnia warstwa może ulec uszkodzeniu, wyblaknąć lub ubrudzić się. Dlatego należy chronić je przed deszczem przez cały rok. Zalecamy również natychmiastowe usuwanie plam, aby zapobiec trwałym uszkodzeniom. Stolik najlepiej czyścić miękką szczoteczką i wodą z mydłem.

stół biały na taras
 
Jak dbać o meble ogrodowe wykonane z linek (sznurków)?

Zastosowanie sznura o różnej grubości to najnowszy trend w wykończeniu mebli ogrodowych. Meble ogrodowe wykonane z lin są łatwe w utrzymaniu i mają industrialny, nowoczesny i lekki wygląd. Najczęściej sznurek / linka  jest połączona z ramą z aluminium, stali lub drewna tekowego. Przeczytaj poniżej, jak konserwować linowe meble ogrodowe, aby utrzymać je w optymalnym stanie.

Modne, wygodne i szybkoschnące - lina to mocna, tkana nylonowa nić przygotowana specjalnie do użytku na zewnątrz. Lina jest modna, mocna, szybkoschnąca, odporna na promieniowanie UV i łatwa do czyszczenia. Nie sposób więc wyobrazić sobie branży mebli ogrodowych bez tego materiału.

Lina jest łatwa w utrzymaniu i może być pozostawiona na zewnątrz przez cały sezon letni. Ze względu na pogodę, w trakcie sezonu mogą pojawić się plamy. Zalecamy natychmiastowe usunięcie tych plam. Można to łatwo zrobić ciepłą wodą z mydłem. Uporczywe plamy można usunąć środkiem do czyszczenia tekstyliów i wikliny, jednak po czyszczeniu zaleca się ponowną impregnację lin. Warto pamiętać, że warstwa ochronna może również się zetrzeć ze względu na pogodę i użytkowanie. Dlatego zaleca się stosowanie ochraniacza kilka razy w roku na czyszczoną linę. Daje to dodatkowy filtr UV i spowalnia przyleganie brudu.*

https://homehood.eu/category/?o_p_5584=1&q=grace 
Jak dbać o meble z wikliny syntetycznej i technorattanu?

Wiklina na jakiś czas zniknęła z kolekcji mebli ogrodowych, ale teraz powraca w wielkim stylu. Technowiklina to wytrzymały i łatwy w utrzymaniu materiał, który jest często łączony z aluminiową, stalową lub tekową ramą. Technorattan i technowiklina przez wzgląd na duże podobieńswto materiału konerwujemy podobnie. Poniżej możesz dokładnie przeczytać, czym jest wiklina sytnetyczna i jak najlepiej ją pielęgnować. 

Wysokiej jakości wiklina - technowiklina lub wiklina syntetyczna to włókno wykonane z tworzywa sztucznego. Włókna te są wplecione w mocny i wytrzymały materiał. Ta wysokiej jakości wiklina jest tkana wokół ramy jako siedzisko lub oparcie. Wiklina jest łatwa w utrzymaniu i można ją bezpiecznie pozostawić na zewnątrz przez cały sezon mebli ogrodowych.

Większość plam, które pojawiają się na meblach z technowikliny można łatwo wyczyścić ciepłą wodą z mydłem. Uporczywe plamy można usuwać stosując specjalne środki i szczotki z miękkim włosiem. 

Przez wzgląd na dość niską odporność produktów wykonanych z naturalnej wikliny i rattanu zalecamy zastosowanie ich we wnętrzach lub miejscach chronionych przed działaniem warunków atmosferycznych :)
krzesło fotel do ogrodu obiadowy
 *  Zawsze przestrzegaj zaleceń producenta mebli. Decydując się środek do konserwacji wybierz ten dedykowany przez producenta i przeczytaj instrukcję przed użyciem. 

W osobnym wpisie opowiemy o sofach tapicerowanych, tekstyliach i dekoracjach do ogrodu :)

Gdzie kupić ekskluzywne meble do ogrodu?
HomeHood to dystrybutor luksusowych marek wyposażenia wnętrz i ogrodu. Jeżeli szukasz wyjątkowego i nowoczesnego designu ekskluzywnych mebli do ogrodu lub na taras polecamy produkty marek Exotan, Zuiver, Woood i HKLiving. Znajdziesz je tutaj.