Współcześnie oświetlenie nie jest już tylko praktycznym dodatkiem do wnętrza. Coraz większą uwagę przykładamy do tego, jakie lampy sufitowe znajdują się w pomieszczeniach. To właśnie one wpływają na to, czy pokój staje się przytulny, elegancki, bezpieczny i funkcjonalny. Wybierając meble i dodatki do domów czy mieszkań, nie możemy zapominać o odpowiednim oświetleniu. Dzięki kilku źródłom światła przestrzeń zagwarantuje poczucie bezpieczeństwa, gdy zapadnie zmrok. Podkreśli także wybrane fragmenty wnętrz i ich stylistykę. Jakie oświetlenie sufitowe sprawdzi się najlepiej?

Jak dobierać oświetlenie sufitowe - podstawowe zasady

Przede wszystkim, decydując się na oświetlenie sufitowe, należy zwrócić uwagę na jego ulokowanie. Przeważnie lampy wiszące umieszczamy na środku sufitu. Praktyka ta sprawdzi się w większości pomieszczeń i zapewni równomierne oświetlenie całego pokoju. Można w takim przypadku kupić stylową lampę sufitową. Jeśli jednak pomieszczenie jest duże, nie zawsze okazuje się ona wystarczająca. Aby zapewnić sobie funkcjonalne wnętrze, dodatkowo warto wykonać oświetlenie punktowe. Mogą to być kinkiety, plafony, lampy lub listwy LED, a także halogeny. Dobieramy je w zależności od stylistyki wnętrza oczekiwanych efektów. Każde z wymienionych źródeł światła gwarantuje nieco inny efekt. 


Lampa Web z metalowym kloszem to piękno nieoczywistego kształtu. Struktura klosza przypomina nieco rybacką sieć o bardzo drobnym splocie.

Centralnie umieszczone lampy sufitowe stanowią w większości główne źródło światła. Dobierając do nich światła kierunkowe, można wyeksponować najciekawszy fragment danej przestrzeni. Poleca się zamontowanie osobnego włącznika do kinkietów czy halogenów kierunkowych, aby dopasowywać oświetlenie do indywidualnych potrzeb. W ten sposób mamy ciekawe oświetlenie salonu, kuchennego blatu, domowej pracowni czy biura. 

Lampy sufitowe a wielkość pomieszczenia

Bardzo ważne jest to, aby lampy sufitowe dopasowywać do wielkości pomieszczenia. Tylko wtedy zapewnimy sobie odpowiednie oświetlenie przestrzeni. Rozmiar i intensywność lampy dostosowujemy do indywidualnych warunków. Jak łatwo się domyślić, lampy sufitowe do przestronnych pomieszczeń powinny zapewniać większą ilość światła. Mogą to być klasyczne, efektowne żyrandole ze zdobieniami, industrialne lampy sufitowe z kilkoma źródłami światła czy wieloramienne żyrandole, które można dopasować do swoich potrzeb. Do wyboru jest wiele rodzajów lamp sufitowych, dlatego bez trudu można odnaleźć tę, która podkreśli daną aranżację. 


Niczym błyszczący dmuchawiec, lampa przyozdobiona mnóstwem drobnych kryształków to olśniewające dzieło marki Belldeco. Doskonała do aranżacji w stylu glaomur.

W mniejszych przestrzeniach można zamontować lampy sufitowe z kwietnikiem czy niewielkich rozmiarów lampy wiszące, które dodatkowo pełnią funkcję dekoracyjną.


Lampa Florence to styl industrialny w niezwykle urokliwym wydaniu, ponieważ służy również jako efektowny kwietnik.

Gdzie sprawdzą się lampy wiszące i żyrandole?

Lampa sufitowa jest podstawowym źródłem oświetlania górnego. Tak naprawdę znajdzie zastosowanie dosłownie w każdym wnętrzu mieszkalnym. Warto wybrać taką lampę wiszącą, aby nie tylko zagwarantowała odpowiednie doświetlenie przestrzeni, ale także ją zdobiła. Do wyboru są lampy udekorowane koralikami, w stylu klasycznym, industrialnym, wykonane z ekologicznych materiałów, np. wikliny, druciane, bambusowe i wiele więcej. Wybierając dla siebie tę wymarzoną, pamiętajmy, że zarówno żyrandol, jak i lampa sufitowa, powinny współgrać ze stylistyką pokoju. Liczba punktów oświetleniowych musi być dopasowana do metrażu. Dodatkowo można pokusić się o zakup punktowych źródeł światła lub kupić efektowną lampę stojącą, która przyda się podczas pracy, relaksu, czytania w domowym zaciszu.


Szklana kropla Simple marki Be Pure jest wisząca uniwersalnością. Rozświetli każde wnętrze od eleganckiego salonu po stylową łazienkę.

Gdzie zamontować lampy sufitowe?

Bardzo ważny jest nie tylko wybór odpowiedniej lampy wiszącej, ale także jej zamontowanie. Jeśli lampa sufitowa będzie zawieszona zbyt nisko, może przeszkadzać podczas wykonywania codziennej czynności. Według wytycznych, lampę sufitową umieszczamy około 80-100 centymetrów nad stołem. Oczywiście w razie potrzeby wysokość lampy sufitowej można zamienić. W przypadku, gdy w pomieszczeniu nie ma stołu, np. wybieramy lampy wiszące do sypialni, konieczne jest zadbanie o to, aby nie przeszkadzała w swobodnym przemieszczaniu się po pomieszczeniu. Najczęściej lampy wiszące montuje się w centralnej części wnętrza, co jest dobrą praktyką. Gdy przestrzeń jest duża, można zamontować dodatkowe źródła światła, np. w formie kinkietów, plafonów, halogenów czy lamp LED. 

Jakie lampy wiszące wybrać?

Warto wybierać modele z osłoną, która pozwoli na ukrycie kabli. Wiele lamp posiada mechanizm, dzięki któremu możliwe jest wygodne regulowanie wysokości, a co za tym idzie, dopasowanie oświetlenia do indywidualnych potrzeb. Gdy zależy nam na wyeksponowaniu konkretnego fragmentu wnętrza, lampę wiszącą umieszczamy niżej. Z kolei wysoko zawieszona lampa umożliwi oświetlenie całej przestrzeni.


Lampa wisząca z wikliny marki HK Living to niepowtarzalność ręcznego wykonania.

Obecnie ogromną popularnością cieszą się lampy wykonane z ekologicznych materiałów lub te, które powstają w duchu zero waste. W ofercie można znaleźć lampy wiszące z drewna, szkła, betonu, tkaniny. Na topie są także minimalistyczne lampy sufitowe, które są pozbawione zbędnych zdobień oraz oświetlenie w stylu industrialnym.