Już od dłuższego czasu minimalistyczne, surowe wnętrza cieszą się ogromną popularnością. Miłośnicy dobrego designu stawiają na otwarte przestrzenie, ściany z cegieł lub surowego betonu, inspirując się modą lat 60. ubiegłego wieku. Obecnie styl industrialny przeżywa prawdziwy rozkwit. Niestety, nie każdy może sobie pozwolić na to, aby mieszkać w tradycyjnym lofcie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby nieco loftowego klimatu wprowadzić do swoich czterech kątów. Oto, jak nawiązać do pofabrycznego stylu.

Czym jest styl loftowy?

Słowo “loft” oznacza studio, poddasze lub górne piętro magazynu przemysłowego. Jest to przestrzeń mieszkalna, która wyróżnia się ponadprzeciętną funkcjonalnością i oryginalną estetyką. Historia industrialnych wnętrz ma związek z kryzysem w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tam - w latach 60. XX wieku - nowojorska bohema potraktowała magazyny wielkich fabryk oraz opustoszałe hale jako swoją przestrzeń mieszkalną. Duże okna były wypełnione światłem. Zrezygnowano z zasłon. Dzięki temu wnętrza były idealne do spotkań miejscowych artystów, którzy organizowali w halach pracownie. Pozostałe cechy charakterystyczne industrialnego stylu to surowy klimat, deficyt mebli, otwarta przestrzeń. Plusem był także tani czynsz. Obecnie loft to indywidualizm w połączeniu z nietuzinkowymi rozwiązaniami architektonicznymi. Loftowy styl życia miał - oraz ma - wiele odmian. Podstawowym podziałem jest hard loft (dawne, autentyczne budynki oraz lokale komercyjne, które zaadaptowano na mieszkania) oraz soft loft (mieszkania inspirowane loftem).


Przestrzenie, naturalna struktura betonowych ścian. A w roli głównej szafka na nóżkach Texas od Dutchbone.

Obecnie wnętrza w stylu loftowym urządza się, kierując się podstawową zasadą “mniej znaczy więcej”. Ważne są surowy klimat, neutralna kolorystyka, a także oszczędność dodatków. To, co należy uwzględnić w przestrzeni w stylu industrialnym, to beton, cegła, widoczne kable, rury, instalacje hydrauliczne.

Mieszkanie w stylu loftowym krok po kroku

Urządzając mieszkanie w stylu loftowym, musimy pamiętać o zasadach, które pozwolą na optyczne powiększenie przestrzeni. Dzięki temu można uzyskać efekt przestronności, mający kluczowe znaczenie w klimacie loft. Wybieramy odsłonięte okna i dużą ilość naturalnego światła. Pozwoli to na osiągnięcie efektu chłodu i sterylności. W mieszkaniach loftowych najlepiej wypadają neutralne biele oraz betonowe szarości. Są bazą dla metalowych dodatków i mebli, np. witryny metalowej z szufladami. Dodatkowo, aby zbudować kontrast dla surowego wykończenia, wprowadzamy wyraziste elementy w postaci dodatków w odcieniach turkusu czy zieleni. Wybieramy jedynie kilka mocnych akcentów.


Witryna loftowa od Belldeco to prawdziwa industrialna perełka.

Jakie meble wybrać do mieszkania w stylu industrialnym? Pomocne będą na pewno komody loft z metalu. Są idealnym przykładem wyjątkowego designu i funkcjonalności. Wyposażenie wnętrz powinno ułatwiać organizowanie przestrzeni i pozwalać na wygodne przechowywanie najpotrzebniejszych rzeczy. Wybieramy umeblowanie z historią, które przypomina warsztatowe konstrukcje lub zostało zaprojektowane zgodnie z zasadą minimalizmu. Wyróżnia się ono prostym wzornictwem, połączeniem metalu, szkła oraz drewna. Wybierając meble loft do salonu, stawiamy na oryginalny stolik, modułowe sofy w odcieniach szarości, szafę z prostymi frontami, w kuchni nie może zabraknąć modnych hokerów. Całość dopełnią dodatki, jak np. lustro loftowe.


Lustro Window marki Dutchbone to połączenie postarzanej tafli z surową, metalową ramą w kolorze czarnym.

W lofcie nie powinno zabraknąć światła. Rezygnujemy z ciężkich zasłon czy firanek. Alternatywą mogą być rolety lub drewniane żaluzje. Można także całkowicie zrezygnować z zasłaniania okien. Nie możemy zapomnieć o designerskich oprawach świetlnych. Sprawdzą się np. żarówki LED, lampy z metalowymi osłonkami czy wyjątkowe wiszące formy na podłużnej belce.


Surowość tej metalowej lampy sufitowej od Belldeco przywodzi na myśl wnętrze starej fabryki. Z całą pewnością to bardzo charakterystyczny element pod względem aranżacji światla.

Dodatki w stylu loft

Choć mieszkanie w stylu industrialnym ma być surowe, nie możemy rezygnować z dodatków. To one dopełniają całość. Nie kupujmy mnóstwa bibelotów. Zamiast tego stawiamy na dyskretne, dekoracyjne, a zarazem praktyczne elementy. Mogą to być dywany, obrazy, lustra, rattanowe kosze, metalowe tablice czy ciekawe kufry. “Chłodne” wnętrza w stylu loftowym ocieplimy za pomocą dodatków z drewna, cegły czy stylizowanych na pokryte rdzą. Nie trzeba mieć kamienicy czy fabryki, aby wprowadzić industrialny klimat do czterech kątów. Wystarczy odrobina kreatywności.Skrzynia na wasze skarby odpowiednia do loftowego wnętrza? Odpowiadamy skrzynia drewniana Lon.