Nie ulega wątpliwości, że wystrój wnętrza ma ogromny wpływ na samopoczucie domowników. W zależności od przeznaczenia pomieszczenia, powinno ono pobudzać do działania lub wręcz przeciwnie - uspokajać, koić nerwy po całym dniu obowiązków. Ciekawym rozwiązaniem na aranżację salonu są morskie motywy. To właśnie one kojarzą się zarówno z błogim, jak i aktywnym wypoczynkiem. Jednocześnie są niezwykle modne! Decydując się na urządzenie salonu w morskim stylu mamy do wyboru dwie stylistyki. Pierwszą z nich jest styl marynistyczny. Nawiązuje on do rejsów, jest przepełniony dekoracjami. Drugą styl Hamptons, który w ostatnim czasie zyskuje na popularności. On z kolei nawiązuje do luksusowego kurortu w pobliżu Nowego Jorku. Czym się różnią i na którą z nich się zdecydować?
 
Konsola w klasycznym stylu, swym designem przywodzi na myśl piękne marynarskie wnętrza

Aranżacja w stylu marynistycznym

 
Chcesz stworzyć wystrój wnętrz, który będzie przywodził na myśl morskie przygody? Postaw na styl marynistyczny. Niegdyś ograniczał się on najczęściej do pokojów dziecięcych. Obecnie do wyboru mamy całe mnóstwo dodatków w marynistycznym stylu, dlatego bez trudu zaaranżujemy także salon, jadalnię, kuchnię czy łazienkę. Pomogą nam w tym dekoracyjne tkaniny czy praktyczne, funkcjonalne przedmioty codziennego użytku. Podstawą salonów w stylu marynistycznym jest biel, błękit oraz granat. To właśnie te barwy mają budzić skojarzenia z kolorem oceanu, nieba i chmur. Warto postawić na dekoracje w biało-granatowe pasy, które nawiązują kolorystyką do marynarskich stylizacji. Jako uzupełnienie możemy wybrać naturalne drewno.
 
Piękne meble w marynistycznym stylu, rozświetlą Twoje wnętrze i dodadzą mu uroku
 
Meble w stylu marynistycznym to najczęściej te w kolorze bieli. Możemy się pokusić o zastosowanie kap czy narzut na kanapy. Regały, szafki, komody są wykonane z bielonego drewna. Doskonałą dekoracją będą drewniane skrzynie. Koniecznie musimy zadbać o dobór odpowiednich dodatków. To właśnie one przesądzają o tym, czy dane wnętrze jest urządzone w marynistycznym stylu. Stawiamy na symbole żeglarskie - kotwice, wiosła, koła ratunkowe. Latarenki w kształcie latarni morskiej lub zegary, które są stylizowane na kompasy, także się sprawdzą. W marynistycznych wnętrzach ogromną rolę odgrywają tkaniny dekoracyjne. Wybierzmy te, które przedstawiają pasy lub morską faunę i florę.
 
Minimalistyczne decory ścienne wykonane z papieru, nadadzą wnętrzu lekkości, charakterystycznej dla nadmorskiego klimatu

Wnętrze stylu Hamptons

 
Styl Hamptons narodził się w nadmorskim kurorcie, gdzie czas spędza nowojorska elita.
W porównaniu ze stylem marynistycznym, jest dużo bardziej elegancki. Swoją stylistyką ma nawiązywać do luksusowych rezydencji, domów na plaży znajdujących się na Long Island. Oprócz elegancji liczy się także swobodny wakacyjny klimat. To kwintesencja stylu Hamptons. O co musimy zadbać, decydując się na aranżację wnętrza w duchu Hamptons? Przede wszystkim o morskie barwy, które nawiązują do plaży. Z palety barw wybieramy także pastelowy róż, granat, błękit, turkus. Całość dopełni uniwersalna biel. Element luksusu wprowadzi złoto, srebro, które mienią się przepięknym blaskiem. Meble w stylu Hamptons są przede wszystkim wygodne, dlatego muszą być odpowiednich rozmiarów. Doskonale sprawdzą się komfortowe kanapy, duże narożniki, fotele bujane, leżaki. Można również zdecydować się na rattanowe lub wiklinowe meble.
 
Lampa Wisząca
Wiklinowa lampa nie tylko rozjaśni Twoje wnętrze ale również doda mu wakacyjnego klimatu
 
Dodatki Hamptons także powinny kojarzyć się z nadmorskim kurortem, jednak dbamy o to, aby były jednocześnie stylowe i eleganckie. Strzałem w dziesiątkę będą muszle, perły w szklanych wazonach, świeczniki, ceramika. Jeśli stawiamy na tkaniny dekoracyjne, to tylko te wysokiej jakości - wełna, bawełna, len.
 
Poduszki w morskim klimacie, w pięknych subtelnych kolorach, wpłyną kojąco na samopoczucie lokatorów