Dzisiaj home office staje się coraz popularniejszy. Praca zdalna w domu to już nie tylko wybór osób posiadających własne firmy, ale również możliwość, jaką dają nam pracodawcy. Korporacje i duże firmy pozwalają wykonywać swoim pracownikom pracę w domu, ponieważ sprzyja to zwiększeniu zadowolenia pracowników i poprawie efektywności. W związku z rozwojem technologii do wykonywania pracy zdalnej w domowym zaciszu potrzeba zazwyczaj jedynie komputera z dostępem do internetu oraz cichej i spokojnej przestrzeni. Jednak jak zorganizować miejsce pracy, aby faktycznie sprzyjało poprawie wydajności? 


Twoja własna przestrzeń, czyli jak wygospodarować miejsce na home office?

Obecnie w związku z zagrożeniem epidemiologicznym wywołanym przez koronawirusa wiele osób stanęło w sytuacji zorganizowania miejsca do pracy w domu. Odnalezienie się w nowej rzeczywistości niesie ze sobą wyzwania i trudności, kiedy z klasycznego biura przeniesiemy się do domu. Na chwilę jako miejsce pracy idealnie sprawdzi się łóżko, kanapa lub blat kuchenny, jednak nie będzie to dobre rozwiązanie w dłuższej perspektywie, ponieważ wiele rzeczy będzie nas rozpraszać i odwracać naszą uwagę. Idealnym rozwiązaniem jest własny gabinet służący jako miejsce pracy, jednak niewiele osób ma możliwość stworzenia takiej przestrzeni w mieszkaniu. Dlatego pozostaje wygospodarowanie miejsca w salonie lub sypialni. Wybierzmy miejsce, które w czasie naszej pracy będzie (możliwie) ciche, spokojne i sprzyjające skupieniu. Urządzając biuro w sypialni, możemy wykorzystać biurko jako toaletkę.


Jeżeli nie pracujesz w domu na stałe, wystarczy niekwielkie biurko / konsola z szufladami typu Class. Ten lekki mebel przechowa podstawowe przemoty niezbędne przy pracy oraz posłuży jako blat roboczy, nie zajmując wiele miejsca. Gdy nie pracujesz, mozesz odstawić krzesło lub fotel i traktować je jako mebel dekoracyjny. 

Wyposażenie domowego biura 

Do wyposażenia komfortowej i bezpiecznej przestrzeni, sprzyjającej pracy przy komputerze i dokumentach będziemy potrzebować przede wszystkim biurka, bardzo wygodnego krzesła lub fotela oraz dobrego oświetlenia. Na co zdecydować się wybierając wyposażenie domowego biura?

Z jednej strony można wybrać meble i dodatki pasujące do naszego wnętrza (lub przyszłej koncepcji, jeżeli planujemy remont w najbliższej przyszłości). Dobrze urządzony kącik do pracy może stać się praktyczną ozdobą Twojego wnętrza. Wiele firm wychodzi naprzeciw potrzebom osób pracujących w domu dodając biurka do swoich kolekcji. Decydując się biurko należące do "zestawu" możemy być pewni, że będzie współgrało z wystrojem pomieszczenia - wtopi się w nie będąc spójnym elementem aranżacji. 

Z drugiej strony można wyjść naprzeciw najnowszym trendom w urządzeniu wnętrz, plegającym na łączeniu mebli z różnych kolekcji i czasów. Nie jest zatem przeszkodą, wkomponowanie starego biurka czy krzesła w nowoczesną przestrzeń i na odwrót.  Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się, by biurko gubiło się we wnętrzu czy było jego gwiazdą - dopasuj je do swoich potrzeb. 


Jak wybrać meble do domowego biura?

Kącik do pracy w klasycznym wnętrzu 

Dla wielbicieli klasycznego stylu, którzy zdecydują się na domowe biuro w salonie marka Belldeco przygotowała piękne klasyczne biurka z kolekcji Domaine, Esquisse lub Bristol White. W ramach tych kolekcji kolekcji znajduje się również komoda mogąca służyć za miejsce do przechowywania dokumentów. Natomiast w romantycznym, kobiecym wnętrzu typu shabby chic idealnie sprawdzi się biurko Romance z pięknymi detalami i giętymi nogami. Tego typu meble można również wykorzystać do zrównoważenia surowości wnętrz nowoczesnych. 

Domowe biuro w stylu retro i nowoczesnym

W salonie inspirowanym stylem retro idealnie sprawdzą się meble na wysokich nogach. Świtenym przykładem jest się kolekcja Barbier marki Zuiver. Seria składa się z kilku modeli biurek i szafek na nofach, dostępnych w jasnym i ciemnym drewnie.  Wyjątkowy styl mebli będzie ciekawym i przyciągającym uwagę elementem wystroju.


Krzesło obrotowe na kółkach to wykodny, ale nieobowiązkowy element domowego biura. Decydując się na nie warto jednak zadbać o ochronę podłogi przed zarysowaniem - wystarczy podłożyć dywan lub speckalną matę. 

Pamiętajmy, że w miejscu pracy bardzo ważny jest komfort. Dla długich godzin spędzonych przy biurku warto zdecydować się na wygodne krzesło biurowe, które umili nam czas pracy. W postaci akcentu podkreślającego styl wnętrza możemy zdecydować się na wygodny fotel Nikki. W nowoczesnym pomieszczeniu perfekcyjnie odnajdą się krzesła Franky i OMG

Sekretarzyk, czyli kompaktowe home office

Jeżeli w salonie lub sypialni brakuje nam miejsca, fantastycznym rozwiązaniem będzie sekretarzyk służący jednocześnie za miejsce do pracy i przechowywania. Sekretarzyki są pojemne, natomaist wiele z nich wyposażonych jest w pokrywę lub klapę pmozliwiającą zamknięcie po zakonczeniu bierzących zadań. To wspaniała funkcja dla rodziców i właścicieli zwierząt - zamknięcie ochroni zostawione dokumety i przedmioty przed upadkiem czy zniszczeniem. Dodatkowo, zgodnie z zasadą "co z oczu to z serca" otwarcie sekretarzyka może oznaczać symbliczne wyjście do pracy, natomaist zamknięcie powrót z niej. Tego typu rozwiązania sprzyjają wydajnej pracy i zachowaniu równowagi między pracą a życiem prywatnym. 


Ten klasyczny ponadczasowy design możemy uzupełnić ciekawym krzesłem biurowym, np. Mia.

Oświetlenie podczas home office - na co się zdecydować?

Poczas pracy w domu nie zapominajmy o odpowiednim oświtelneiu. O ile pracującym w ten sposób raz na jakiś czas może wystarczyć przestawienie lampki z sypialni na biurko, nie jest to rozwiązanie dla osoób regularnie pracująch w domu. W takiej sytuacji warto przestawić jedną z lamp podłogowych tak, by oświetlała blat  lub zdecydować się na zakup lampki biurkowej. Dla komfortu pracy możemy wybrać regulowaną lampę Amsterdam

lampa biurkowa stylowa do gabinetu
Efektowna lampa Eclipse sprawdzi się w gabinecie prezesa jak i na biurku typu konsola.