Aby urządzić funkcjonalny pokój dla nastoletniego ucznia, należy uwzględnić kilka czynników. Kilkanaście lat to okres, gdy dziecko zaczyna mieć już sprecyzowany gust, poszukuje własnego stylu. To dlatego bardzo ważne jest to, aby uczeń był zadowolony ze swojego pokoju, a jednocześnie rodzic miał pewność, że jego pociecha dysponuje funkcjonalną przestrzenią do nauki i odpoczynku.

Jak zaaranżować pokój młodzieżowy?

Zanim wybierzemy meble i dodatki do pokoju ucznia, warto wysłuchać nastolatka, aby dać mu prawo wyboru odpowiedniego stylu. Przydatne będą inspiracje z gazet czy Internetu. Rodzice powinni zaplanować pokój w taki sposób, aby był podzielony na strefy wypoczynku, nauki, przechowywania, rozrywki. Kluczowe jest także prawidłowe oświetlenie. Ostateczny wygląd pokoju będzie zależny m.in. od zainteresowań nastolatka czy studenta, dostępnej przestrzeni oraz budżetu.


Biurko Sammie marki Woood to surowa prostota i oryginalna struktura drewna sosnowego, dzięki czemu mebel posiada swój indywidaulny charakter.

Pokój dla ucznia - strefa odpoczynku i nauki

Miejsce do snu w pokoju ucznia można oddzielić od miejsca nauki regałem czy parawanem. To dobre rozwiązanie szczególnie do niewielkich przestrzeni. Nie ograniczymy światła, a jednocześnie nie przytłoczymy wnętrza. Ciekawy regał pozwoli na przechowywanie książek, podręczników, a także gadżetów czy pamiątek. Po niezbędne przedmioty można wygodnie sięgnąć z każdej strony. 


Pięknie wykonana lampa Eclipse to majstersztyk dobrze skupionego światła, dlatego w odpowiedni sposób przyczyni się do jakości pracy i czytania.

Urządzając strefę do nauki, trzeba pamiętać, że światło dzienne pozytywnie wpływa na koncentrację, pobudza, a jednocześnie ma dobroczynny wpływ na wzrok. To dlatego biurko ucznia ustawiamy w miejscu, które jest odpowiednio oświetlone. To właśnie przy nim nastolatek czy student będzie się uczyć i odrabiać lekcje. Naturalne światło sprzyja efektywności pracy. Na biurku powinna stanąć funkcjonalna lampka. Interesującym rozwiązaniem dla ucznia może być na przykłąd biurko Dennis. 

Biurko dla ucznia lub studenta Dennis

Dodatkowo w pokoju nastolatka można ustawić niewielką sofę. To na niej może się relaksować. Przyda się również, gdy ucznia odwiedzą goście. Obok sofy umieszczamy szafkę na drobiazgi lub stolik.



Przechowanie różnorodnych drobiazgów w pokoju nastolatka? Szafka marki Woood z serii Connect to cztery pojemne szuflady oraz trzy półki, świetne do ekspozycji bibelotów lub książek.

Pokój ucznia a dobór kolorów

Kolorystyka odgrywa istotną rolę w aranżacji pokoju ucznia. Wnętrze powinno być wypełnione światłem, a cały wystrój musi być harmonijny. Jeśli decydujemy się na jasne meble, można postawić na dekoracje i dodatki w odcieniach zieleni. Zieleń uspokaja i ma pozytywny wpływ na psychikę nastolatka. Wprowadza harmonię, sprzyja relaksowi. Zielone akcenty sprawią, że zredukujemy szkolny stres. Dobrym wyborem będzie również błękit, delikatne pastele, odcienie ziemi.


Komfortowa praca przy biurku to także ergonomiczne krzesło obrotowe. Nasza propozycja? Elegnackie krzesło Doulton.

Jak urządzić niewielki pokój dla ucznia?

Przeważnie dzieci zajmują mniejsze pokoje w domach czy mieszkaniach. O ile zaaranżowanie pokoju malucha nie bywa na ogół problematyczne, o tyle nastolatek potrzebuje już większego łóżka do spania, osobnej szafy, komody, biurka, miejsca do przyjmowania gości. Wówczas liczy się każdy centymetr przestrzeni. Dobrym rozwiązaniem, aby optycznie powiększyć pokój, jest wybór białych mebli do pokoju nastolatka. Meble powinny mieć prostą formę i być łatwe w utrzymaniu w czystości. Zamiast meblościanki wybieramy meble modułowe.


Modułowy regał Legacy to nieco industrialny akcent, niezawodny w przechowywaniu i eksponowaniu przedmiotów.

Innym sposobem na powiększenie przestrzeni jest stworzenie pokoju z antresolą. Wówczas łóżko może znajdować się na podwyższeniu. Jeśli nie mamy możliwości jej stworzenia, można zamontować otwarte półki na książki, wybrać szafki wiszące, zwalniając tym samym miejsce na podłodze na sofę, biurko czy komodę. 



Kreatywna ekspozycja i powiększenie przestrzeni? Tabica Bundy to przede wszystkim możliwości. Oprócz trzech solidnych półek posiada również dwa magnesy i kołki na elementy wiszące takie jak np. klucze.

Dodatki do pokoju młodzieżowego

Aby cała aranżacja pokoju ucznia była kompletna, nie możemy zapomnieć o dodatkach. W końcu pokój nastolatka nie może być nudny. Dobrym wyborem będzie tapeta lub fototapeta. W zależności od zainteresowań pociechy można postawić na mapę świata, komiksowe obrazki, wzory roślinne, zwierzęce, figury geometryczne. Wybór jest naprawdę ogromny. Alternatywą dla tego typu dekoracji są dekory ścienne lub obrazy. Pozytywnie na odbiór przestrzeni wpłyną również rośliny. Aby je wyeksponować, wybierzmy efektowne kwietniki.


Kwietnik Bart to detal nadający wnętrzu lekkości. Dzięki niemu nawet drobna roślinna kompozcja wpłynie pozytywnie na odbiór młodzieżowej aranżacji.

W pokoju nastolatków świetnie sprawdzi się magnetyczna lub korkowa tablica, na której umieszcza się istotne informacje, zdjęcia z wakacji, zapiski. Warto rozważyć dyskretne oświetlenie boczne, które stworzy unikatowy klimat. Jeśli nie mamy możliwości, aby kupić sofę i fotele, można zdecydować się na efektowne poduszki do siedzenia na podłodze. Sprawią, że pokój będzie przytulny, a jednocześnie przydadzą się, gdy ucznia odwiedzą koledzy i koleżanki.


Stylowy i oczywiście wygodny. Fotel Lazy Sack w stylu vintage może stać się bardzo efektownym elementem gościnnym w pokoju naszego nastolatka.

Jak urządzić pokój studenta

Aranżacja pokoju studenta może zostać przeprowadzona według tych samych wskazówek, jak w przypadku ucznia. Największą różnicą będzie pewnie fakt, że studencki pokój będzie w większym stopniu urządzany przez samego studenta, ponieważ młody człowiek, który rozpoczyna studia lepiej zna swoje potrzeby niż nastolatek.